P2P – Wymiana plików

Czego używać do wymiany plików?

Czy jest to legalne i bezpieczne ?

Aby znaleźć odpowiedź na te i inne pytania dotyczące tematu …

Czym jest P2P ?
P2P (z ang peer-to peer) jest to pewien sposób komunikacji między komputerami. (Po dokładniejszą definicję odsyłam na http://pl.wikipedia.org/wiki/P2P)

Po co nam P2P?
P2P najczęściej używamy do wymiany plików i temu problemowi chciałbym poświęcić dalszą część artykułu, którym obejmie tematy:

 • Czym ściągać pliki? (opis 3 najpopularniejszych według mnie programów i podsumowanie)
 • Czy P2P jest legalne?
 • Czy P2P jest niebezpieczne?
 • Przydatne linki.

Czym ściągać pliki?
Zanim przejdę do opisu programów chcę na wstępie zaznaczyć, że nie ma nic za darmo. Chodzi o to ,że najczęściej jeżeli chcemy skorzystać z zasobów sieci P2P sami musimy też coś zaoferować tzn udostępnić (umożliwić innym ściąganie jakichś plików z naszego komputera)

Direct Connect
Program będący połączeniem irca z programem do ściągania plików.
Opis działania w skrócie :

 1. Odpalamy program
 2. Wybieramy z listy serwer (hub-poprawna nazwa) do którego chcemy się dołączyć i na którym znajdują się inni użytkownicy.
 3. Na serwerze mamy okno chatu , którym są dostępni wszyscy aktualnie podłaczeniu do hub’a użytkownicy. Opcjami search wpisujemy żadaną nazwę pliku, następnie hub wyszukuje wśród użytkowniku na serwerze podanej nazwy. Ściągamy bezpośrednio od jednego użytkownika.

Zalety:
-Duże prędkości ściągania. Jednak, aby doświadczyć przyjemności ściągania z naszą maksymalną prędkością łącza szukany przez nas plik musi znajdować się u kogoś kto ma odpowiednio duży upload (prędkość wysyłania).
-Huby są często nastawione na grupowaniu użytkowników szukających plików o podobnej tematyce. Np „Anime Hub” -hub zrzeszający fanów anime.

Wady:
-zdażają się fake’i (pliki które nazywają się np Mandrivia Linux.iso a po ściągnięciu okazują się np video z książką kucharską) Dlaczego ludzie udostępniają innym pliki typu fake? Ponieważ muszą coś udostępniać (patrz druga wada).
-Istnieją ograniczenia dotyczące wchodzenia na hub’y. Tzn przy każdym hubie napisane jest ile GB (tak, tak GIGAbajtów) musisz udostępniać, abyś mógł podłączyć się do hub’a.

Po więcej teorii odsyłam na http://pl.wikipedia.org/wiki/Direct_Connect .
A po więcej praktyki (instalowanie etc) na http://dcpp.one.pl/

Emule
Program ,o którym nie będę się rozpisywał ,bo używałem go najkrócej. Korzysta z dwóch sieci P2P: Kad i Edonkey. W tym programie mamy 2 sposoby na wyszukanie pliku. Możemy skorzystać z wbudowanej w Emula wyszukiwarki albo możemy skorzystać z linku ed2k. Czym jest ed2k?Jest to adres pliku w sieci P2P z której korzysta emule. Wklejamy taki link w specjalne okienko w Emulu, po czym zostajemy dołączeni do kolejki osób ściągających plik od razu.

Zalety:
-Łatwy dostęp do zasobów sieci. Dzięki stronom w internecie nastawionym na zbieranie linków ed2k możemy szybko znaleźć to czego nam potrzeba.

Wady:
-Zanim zostaniemy dopuszczeni do ściągania pliku musimy „odstać” swoje miejsce. Oznacza to ,że zanim zaczniemy ściągać plik musimy poczekać!
-Dość niskie prędkości ściągania.

Teoria: http://pl.wikipedia.org/wiki/Emule
Praktyka: http://www.emule-project.net/

Azureus
Program działający w sieci BitTorrent. W sieci bittorent nie ściągamy pliku tylko od serwera/osoby posiadającej całość , ale także od wszystkich innych ściagających ten plik. Oczywiście my także udostępniamy plik, który ściągamy. Wszystko to naprawdę porządnie działa. Polecam artykuł na Wikipedii, który jasno tłumaczy zasadę działania tej sieci: http://pl.wikipedia.org/wiki/BitTorrent_%28protok%C3%B3%C5%82%29

Oczywiście Azureus nie jest jedynym klientem sieci BitTorrent. Istnieje wiele różnych klinentów np : BitComet, µTorrent etc ,ale stwierdziłem ,że polecę Azureusa z uwagi na jego popularność i fakt, że jest uważany za najlepszego klienta.

Aby ściągnąć plik potrzebny będzie nam torrent. Plik torrent jest czymś w rodzaju adresu pliku, który chcemy ściągnąć. Torrenty znajdziemy na serwisach internetowych zajmujących się zbieraniem tego typu plików.

Zalety:
-Brak Fake’ów . Ludzie którzy udostępniają całe pliki CHCĄ je udostępniać. Po drugie plik, do którego torrent znalazł się na jakimś serwisie jest zazwyczaj sprawdzany przez ten serwis.
-Potrafii ściągać z przyzwoitą prędkością.
-Łatwość wyszukania torrentów. (serwisów z torrentami jest naprawdę dużo)
-stabilne połączenie ze ściągającymi
-Dobry do ściągania dużych plików (stabilne połączenie + brak fake’ów)

Wady:
-Nie opłaca się udostępniać na nim mniejszych plików. Dlatego wszystkie np programy typu freeware lub darmowe zdjęcia zgrupowane są w jedne archiwum ,które jest udostępniane.
-Starsze lub mało popularne pliki trudno ściągnąć ponieważ mało mają mało osób udostępniających i mało ściągających.

Teoria i praktyka http://www.azureus-polska.pl/

Krótkie podsumowanie:

Azureusa polecałbym do ściągania dużych plików np darmowych dystrybucji Linuxa. Jeżeli potrzebne nam mniejsze pliki np programy freeware polecam Direct Connect’a lub Emule’a.

Czy P2P jest legalne?
Tak długo jak ściągamy i wysyłamy darmowe pliki jesteśmy całkowicie legalni. Jednak ściąganie/rozpowszechnianie programów,muzyki, filmów, jest nielegalne, jeśli nie masz prawa do ściągania/rozpowszechniania.

Czy P2P jest niebezpieczne?
Nie do końca. Większość programów p2p do „rozwinięcia skrzydeł”, tzn do zezwolenia na szybsze ściąganie/od większej liczby użytkowników, wymaga, abyś ustawił w programie porty, którymi będziesz się łączył bezpośrednio z siecią oferowaną przez program. Otwierasz w ten sposób drogę dla potencjalnych „włamywaczy”. Jednak żaden z wyżej wymienionych programów nie ma na celu korzystania z takich dziur w twoim zabezpieczeniu w złych celach. Chcą umożliwić Ci wymianę plików, z której szczęśliwie korzystają miliony użytkowników na całym świecie.

Przydatne Linki:
Linki, które pojawiły się do tej pory :
(P2P)
http://pl.wikipedia.org/wiki/P2P
(Direct Connect)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Direct_Connect
http://dcpp.one.pl/
(Emule)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Emule
http://www.emule-project.net/
(Bittorrent i Azureus)
http://pl.wikipedia.org/wiki/BitTorrent_%28protok%C3%B3%C5%82%29
http://www.azureus-polska.pl/


Linki które nie wystąpiły w artykule:
linki ed2k:
http://www.oslokop.net
torrenty:
http://www.isohunt.com

http://thepiratebay.org/

Reklamy

4 Responses to P2P – Wymiana plików

 1. comendante pisze:

  Korzysta z dwóch sieci P2P: Kad i Edonkey

  Pomieszałeś troszkę eMule, opiera się na serwerach ed2k, i Kad, natomiast Edonkey, to osoby program, wprawdzie posiada on swoją własną sieć ale eMule nie korzysta z niej standardowo. Brakuje tez informacji jaka to sieć (wielocentrowa)

  Wady:
  -Zanim zostaniemy dopuszczeni do ściągania pliku musimy “odstać” swoje miejsce. Oznacza to ,że zanim zaczniemy ściągać plik musimy poczekać!
  -Dość niskie prędkości ściągania.

  Tutaj się tez nie zgodzę, wraz z ilość nabywanych kredytów, ( Udostępnianie plików), nasze transfery osiągają coraz większe osiągi. Prawdą jest ze jest to sieć głównie do dużych plików, bo przy ich ściąganiu jest on efektywny.

  -Brak Fake’ów . Ludzie którzy udostępniają całe pliki CHCĄ je udostępniać. Po drugie plik, do którego torrent znalazł się na jakimś serwisie jest zazwyczaj sprawdzany przez ten serwis.

  To dotyczy tylko serwerów na których naliczane jest ratio, to jest już akurat bzdura, zawsze się zdarzają nawet na dobrych serwisach czytaj PolishTracker.

  Azureusa polecałbym do ściągania dużych plików np darmowych dystrybucji Linuxa. Jeżeli potrzebne nam mniejsze pliki np programy freeware polecam Direct Connect’a lub Emule’a.

  Sieć torrent nadaje się do wszelkiego rodzaju plików, cała sprawa rozbija się o peerów i seedów, natomiast sieć ed2k najefektywniejsza jest dla dużych plików.

  Swego czasu działalności na forum DP napisałem poradnik:
  http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=79611

  Dopracuj go trochę i będzie ok ;)

 2. dziq pisze:

  do DC++ należałoby dodać, że jeżeli jesteśmy w dużej sieci komputerowej (takiej jak na przykład KomNet z Wrocławia) która posiada swój hub DC to jesteśmy w niebie. Piękne transdery i duża ilość plików ;)

 3. gość pisze:

  Odnośnie DC++ Chciałbym dodać, że można posługiwać się bezpośrednimi linkami

  Podaje adres do ŚLĄSKI SERWER
  silesiaczat.pl

  adc://85.14.85.22:411/

 4. web cams sex pisze:

  web cams sex

  P2P – Wymiana plików | Internet? Nie dziękuję.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: